Az első bizánci rítusú templom eredete a múlt homályába vész. Feltételezik, hogy az 1700-as évek elején már a jelenlegi templom épülhetett, de biztos források csak az 1743-as templomszentelésről szólnak, s az, hogy a köztes időben egy és ugyanazon templomról van-e szó, az nem teljesen egyértelmű.
Ami teljesen biztos: az 1743-ban felszentelt templomot Szent Mihály és Gábor főangyalok oltalma alá helyezték. Az 1927. évvel kezdődő Pénztárkönyv hátsó lapján olvassuk Csősz János főgondnok 1928. február elsején írt rövid összefoglalóját:
„A pocsaji gör kath templom készült 1743 évben felszentelték ugyan aban az évben október 8dikán Mikháel és Gábriel főangyalok ünepén az ők tiszteletükre”.
Feltehetően a néhai főgondnok tévedésből írt november helyett októbert, hiszen a bizánci rítusban ekkor van az égi erők ünnepe.
A helyiek elbeszélése szerint a községben a mai templom már a harmadik.
Az első templom az ún. Kozma-zugban állott, amely még a török idők előtt épült, s mivel fatemplom volt, később leégett.
A második templom az ún. Perzse-zugban állt, ez szintén fatemplom volt, és ugyanarra a sorsra jutott, mint elődje.[1]
Így tehát az 1743-ban felszentelt templom a harmadik, amely máig is áll. Talán az is elképzelhető, hogy 43 esztendeig épült ez a templom! Mások szerint a mai templom csak 1778 körül készült el, melyet többször is tataroztak, utoljára 1984-ben.
A templom falazata tégla, teteje horganyzott lemez, 1981-től a torony burkolata hasonlóképpen. A tetőzet az 1990. esztendőben teljesen át lett festve.
A templom belső mennyezetét 4 szekkó díszíti: az Angyali Üdvözlet, Krisztus születése, Feltámadás és Pünkösd ábrázolásai. A hajó oldalfalain szintén két secco látható: Szentháromság és Pieta. A szekkókat Kolacsek Ernő festette az 1950-es években.
A templom színes ablakai a szentélyben Szent Mihályt, és az Örömhírvétel eseményét ábrázolják, a hajóban pedig Szent István és a Magyarok Nagyasszonya látható. Minden ablakon kívül drótszövéses védőablak van, keret nélkül a falba illesztve. A színes üvegablakok 1966-ban készültek.
A falig érő padokat 1985-ben megrövidítették és újra festették, később felszámolásra került a szentély és hajó közötti áldoztató rács is.
Templomunk tornyában három harang található, egy pedig a templom külső udvarán. A három harang közül az egyik 425 kg, a másik 250 kg, a harmadik pedig 150 kg, míg a kinti harang kb. 50 kg súlyú. A II. világháború alatt a nagyharangot elrekvirálták, így a mai nagyharang (425kg) 1975-ben öntetett, Főtisztelendő Pásztor Bazil szolgálati ideje alatt. Ekkor történt az első harangvillamosítás is higanykapcsolós módszerrel, elektromos behúzó tekercsekkel.
[1] Néhány tanulmány a két zugot egynek véli, mely csak nevet cserélt, de ma is van, aki bizton állítja, hogy két különböző területről van szó! Eszerint a Kozma-zug most az Árpád utca vízmű felőli része, a Perzse-zug pedig az állatorvosi rendelőnél lévő zug. Kurta Gyula szíves közlése.